JAK SPRÁVNĚ PŘIPRAVIT KÁVU

Poradíme Vám jak správně připravit chutnou kávu

návod na přípravu kávyNastavení hrubosti mletí kávy má vliv na chuť a kvalitu nápoje

Správně namletá káva má velký vliv na její výslednou chuť. Většina kávovarů je vybavena funkcí nastavitelnosti hrubosti mletí kávy. Mletá káva si udrží své aroma pouze několik dní, proto je vhodné vždy si umlít jen tolik kávy, kolik jí denně spotřebujeme. Čím jemněji je káva namleta, tím méně času je potřeba k její extrakci. Nejjemněji namletá káva je vhodná pro espresso a tureckou kávu. Nahrubo namletá káva je naopak lepší pro french press, aby hrubá zrna neprošla jemným sítkem. V tomto případě tedy budeme kávu extrahovat déle, cca 4 minuty. Hrubost mletí kávy tedy vždy závisí na druhu připravované kávy.

Nastavení hrubosti mletí kávy má vliv na délku její extrakce

Hrubost kávy také ovlivňuje průtok vody v kávovaru. Pro přípravu espressa byste při extrakci 25 – 30 vteřin měli získat 25 – 30 ml espressa. Pokud se výsledné množství kávy liší od tohoto pravidla, je potřeba změnit nastavení hrubosti mletí kávy v kávovaru.

Jak správně připravit kávu – správné objemy a návody

  • Macchiato italské – 30 ml (espresso s trochou mléčné pěny)
  • Cappuccino italské – 160 ml (espresso, horké mléko, pěna)
  • Café Latté – 250 ml v porcelánovém hrníčku (espresso s mikropěnou)

Správné napěnění mléka je další důležitou součástí každé chutné kávy

Jak správně připravit kávu a mléko pro jednotlivé druhy kávy

Jak správně postupovat při napěnění mléka? Jaké mléko je pro přípravu cappuccina či macchiata nejvhodnější? Správně napěněné mléko vyniká výraznou sladkostí, leskle bílou barvou a vzhledem připomíná hustou mikropěnu. K dosažení tohoto výsledku je nejvhodnější použít mléko plnotučné, s obsahem 3,5 % tuku. Nízkotučné a odtučněné mléko obsahuje více vody a tudíž je velmi obtížné dosáhnout kýženého výsledku. Velmi důležitým pravidlem při napěnění mléka je pracovat se studeným mlékem. To Vám umožní získat více času při tvorbě pěny. Práci vám také usnadní používání správně tvarované nerezové konvičky určené speciálně pro napěnění mléka. Díky ní dosáhnete profesionálního vzhledu mikropěny. Dále je důležité naplnit konvičku studeným mlékem přibližně do poloviny (cca do výšky zobáčku). Pokud bude mléka málo, nenašlehá se.

Jak správně připravit kávu a napěnit mléko

jak napěnit mléko na kávuNejprve trysku držíme přímo pod hladinou a napěníme mléko. Potom trysku ponoříme více pod hladinu mléka a vytvoříme co nejsilnější vír. Nakloněním konvičky docílíme výraznějšího pohybu mléka a získáme větší konzistenci pěny. Správně napěněné mléko má teplotu 60 – 70 stupňů Celsia. Po vypnutí trysky s konvičkou s napěněným mlékem lehce klepeme o stůl, abychom z pěny odstranili velké bubliny, a mléko promícháme krouživými pohyby. Tím dosáhneme opravdu hladké a husté mikropěny. Takto napěněné mléko nalijeme přímo doprostřed šálku s kávou.

Jak správně připravit kávu a jak servírovat mléko k espressu

K servírování kvalitní čerstvě pražené kávy není nutné automaticky podávat cukr a mléko. Stačí pouze malá sklenice vody. Obvykle však espresso doprovází konvička s teplým našlehaným mlékem, sklenice vody a cukr.

FacebookGoogle+Google GmailTwitter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 8 = čtyřicet osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>